Víte, že jsme jediný e-shop v ČR s největším výběrem doplňků stravy a diagnostiky pro zdravé a funkční trávení, terapii SIBO, reflexu, IBS nebo histaminové intolerance?

Co jsou to prokinetika a jak pomáhají trávení

 

      Prokinetikum vychází ze slov „Pro“ – tedy podporující a „Kinesis“ neboli pohyb. Prokinetika tedy podporují přirozené peristaltické stahy gastrointestinálního traktu, a tím napomáhají správnému a včasnému vyprazdňování obsahu žaludku a správnému pohybu a vyprázdnění střev. Pokud jsou tyto přirozené pohyby trávicího traktu narušeny, vznikají potíže jako je reflux, zácpa  nebo bakteriální přerůstání střev alias SIBO nebo IMO.

Peristaltické pohyby gastrointestinálního traktu jsou totiž velmi důležité, jelikož kromě toho, že zajišťují posun potravy a její trávení, tak se starají o  tzv. migrující motorický komplex (MMC). Migrující motorický komplex jsou očistné vlny, které se aktivují mezi jídly a během hladovění (nekonzumování potravy). Často se o nich mluví jako o důležité střevní úklidové službě. Uklízejí veškerou zbylou tráveninu, nečistoty, toxiny, metabolity a bakterie v trávicím traktu, posunují je pravidelnými pohyby směrem dolů a chystají na správné a včasné vyloučení z těla ven stolicí. 

Přirozený pohyb trávicího traktu se může poškodit z řady důvodů. Velmi častým "umělým" činitelem (a z mé zkušenosti tím nejčastějším) jsou léky na reflux neboli inhibitory protonové pumpy, které snižují motilitu a vyprazdňování žaludku – to pak dále ovlivní motilitu celého trávení. Dále to způsobují moderní léky na diabetes a hubnutí jako Ozempic nebo Mounjaro nebo antidepresiva. Někdy je střevní motilita narušena prodělanou bakteriální infekcí nebo probíhajícími autoimunitní procesy, Velmi častým důvodem je také snížená funkce štítné žlázy, diabetes II. typu, potíže s krevním cukrem a samozřejmě nesmíme zapomenout na dlouhodobý stres, který komplet postihuje a oslabuje celé trávení. Ať už je příčina jakákoliv, dochází k tomu, že přirozené stahy motorického komplexu nejsou dostatečně silné, nedochází k nim ve správnou dobu nebo netrvají tak dlouho jak by měly, a tím pádem nejsou potrava, bakterie ani veškeré toxiny včas a správně odvedeny trávicím traktem pryč. Právě zde prokinetika poskytují největší pomoc a úlevu.

Užívání prokinetik je nezbytné především u lidí, kteří mají dráždivý tračník projevující se zácpami (IBS-C) nebo střídáním zácpy a průjmu, a jedinců, kteří měli pozitivní dechový test na metanově dominantní přerůstání střev – neboli IMO. U těchto osob se ukazuje, že mají většinou silně narušený přirozený motorický komplex (MMC), sníženou tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku a slabou sekreci žluči. 

Prokinetika jsou také velmi vhodnou pomocí při refluxu. Jejich užívání napomáhá včas vyprázdnit žaludek a posunout obsah do střeva. Je však nutné společně s prokientiky upravit jídelníček tak, že budete jíst v pravidelné časy a hlavně s dostatečnými rozestupy mezi jídly (alespoň 4 hodiny), bez svačinkování a uzobávní. Dále bude nutné snížit příjem sacharidů, hlavně těch rychle fermentovatelných (FODMAP). Pokud totiž trpíte na reflux nebo jste užívali / užíváte léky na reflux, pak u vás dochází k nízké tvorbě kyseliny chlorovodíkové v žaludku (HCl). Pokud v žaludku chybí kyselé prostředí, velmi rychle v něm dochází k nadbytečnému kvašení a fermentaci sacharidů, které pak budou vaše obtíže s refluxem intenzivně zhoršovat. Důležité je také každé jídlo dobře kousat a jíst v klidu. K tomu je vhodné používat byliny, které podporují správnou tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku a podporují tak celé trávení. takové byliny označujeme jako hořčiny. 

 

Jak užívat prokinetika 

Prokinetika užívejte jako základní dávkování večer před spaním. Pokud vás trápí reflux, zácpy a intenzivní metanové přerůstání (IMO), pak prokinetika užívejte mezi jídly, cca 30 minut před každým velkým jídlem, ideálně společně s hořčinami. Důležité je také prokientika střídat. U klientů mám dobře zjištěno, že to zásadně pomáhá zvyšovat jejich účinnosti. Navíc u bylinných prokinetik dochází při jejich dlouhodobém užívání k rezistenci a snížení nebo vymizené účinků.

 

Přírodní prokinetika a jejich účinek

 

  •  Zázvor

Přírodním a levným prokinetikem je zázvor. Doporučuji pít 2-3 šálky zázvorového čaje na mírnější pomoc, ale pro silnější účinek ho doporučuji užívat ve formě doplňku stravy jako je například TENTO. Problém s většinou zázvoru a zázvorového čaje zakoupených v obchodě spočívá v tom, že může být obtížné získat dostatek účinných látek, které jsou potřebné k vyvolání terapeutické změny. Gingeroly (6-gingerol, 6-shogaol a 6-paradol) jsou účinné složky, které zajišťují terapeutický a efektivní prokinetický účinek.

Zázvor nedoporučuji užívat u silného refluxu, vředech nebo gastritidě, jelikož může v takovém případě silně podráždit žaludeční sliznici. Tu je potřeba nejprve správně zahojit.

 

 

  • Triphala

Triphala je tradiční ajurvédská směs složená ze tří plodů Amalaki, Haritaki a Bibhitaki. Co se mi líbí na Triphale je to, že je nejen velmi silné přírodní prokinetikum, ale má také antibakteriální, antivirové, antioxidační, protinádorové a adaptogenní vlastnosti. V jedné studii, když vědci porovnávali bylinu Triphala Harada (Terminalia chebula) s prokinetickými léky, zjistili, že Terminalia chebula zvyšuje vyprazdňování žaludku o 86 %, zatímco léky pouze o 76 %. Vzhledem k tomu, že Triphala je bez vedlejších účinků, může být tato bylina užitečnou alternativou k erytromycinu a dalším prokinetikům, která jsou v současnosti předepisována jako medikace. Moje oblíbená prokinetika s obsahem Triphaly najdete ZDE

 

 

  • Hořčík

Dalším z mých oblíbených přírodních prokinetik je hořčík. Pro svůj prokinetický účinek  používáme především formu citrátu, při silných zácpách pak v kombinaci s oxidem.. Hořčík je v těle potřebný pro fungování více než 300 tělesných enzymů, což naznačuje, že je životně důležitý pro většinu buněk a tkání těla. Z neurologického hlediska je hořčík velmi důležitý také při udržování rovnováhy sympatického a parasympatického nervového systému. Hořčík je totiž nezbytný pro udržení správné odezvy nervus vagus – neboli bloudivého nervu, který stimuluje trávicí orgány k činnosti. Prokientikum s obsahem hořčíku citrátu najdete ZDE.

 

  • Artyčok

 Artyčok (Cynara scolymus) je známý nejen svými nutričními hodnotami, ale také jako přírodní prokinetikum podporující zdravé trávení. Obsahuje aktivní látky cynarin a další flavonoidy, které stimulují tvorbu žluči v játrech a podporují její tok do střev. Tím zlepšuje trávení tuků a podporuje pohyb trávicího traktu, čímž pomáhá předcházet zácpě nebo pocitům těžkosti po jídle. Díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům zároveň chrání játra a podporuje jejich regeneraci. Artyčok také přispívá ke zmírnění nadýmání a pocitu plnosti. Jeho pravidelná konzumace, například ve formě extraktů nebo čajů, může být přírodním řešením pro zdravější trávení a lepší střevní motilitu.

 

 

  •  Hořčiny

Hořké byliny, známé také jako hořčiny, jsou tradičně využívány k podpoře trávení a střevní motility. Jejich hořká chuť stimuluje receptory na jazyku, což spouští reflexní zvýšení produkce žaludečních šťáv, enzymů a žluči. Tento proces podporuje efektivní trávení živin, zejména tuků, a připravuje trávicí trakt na příjem potravy. Hořčiny, jako jsou extrakty z hořce, pampelišky nebo čekanky, rovněž stimulují pohyb hladké svaloviny střev, čímž pomáhají předejít zácpě a podporují zdravý peristaltický pohyb. Díky těmto vlastnostem se používají jako přírodní prokinetika, která napomáhají zmírnit zažívací potíže, jako je nadýmání, plynatost nebo pocit plnosti po jídle. Jsou ideální volbou pro osoby s pomalým trávením nebo funkčními trávicími problémy.

 Naše nejprodávanější hořké kapky najdete ZDE.

 

 Prokinetika hrají klíčovou roli v podpoře zdravého trávení a motility trávicího traktu, zejména u lidí, kteří trpí zpomaleným trávením, zácpou, refluxem nebo pocitem těžkosti po jídle. Pomáhají zajistit, aby trávicí proces probíhal hladce, a tím přispívají k lepšímu vstřebávání živin i celkovému pocitu pohody. Bylinná prokinetika jsou navíc chytrou volbou pro ty, kteří hledají přírodní a šetrné řešení svých trávicích potíží. Díky svým mnohostranným účinkům nejen stimulují trávicí procesy, ale také podporují detoxikaci a přirozenou regeneraci trávicího traktu. Ať už se jedná o hořké byliny, artyčok či další rostlinné přípravky, jejich pravidelné užívání může být jednoduchým krokem k zdravějšímu trávení a lepšímu komfortu po jídle.

 

Autor článku: Karolína Smutná

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz